Privolanie psa a povel: ku mne!
Spočiatku privolávate psa len menom. Čiňte tak vždy len v prípade, že ste si istí, že vás šteňa bude vnímať a nie je príliš zaujaté niečím iným. Nevolajte šteňa napr. pokiaľ víta niekoho z rodiny, kto práve prišiel domov, mohlo by vás ignorovať. Zavolajte na neho, až jeho vzrušenie opadne, a keď príde, nezabudnite ho pochváliť a odmeniť maškrtou. Vaším cieľom je, aby šteňa prišlo vždy, keď na neho menom zavoláte, preto tak konajte čo najčastejšie, a vždy pre neho majte nachystanú odmenu vo forme jedla alebo hry a prejavte svoje nadšenie. Potom, čo si šteňa navykne na meno, pridružte k nemu povel "Ku mne!". Pokiaľ teda chcete, aby šteňa prišlo, zavoláte jeho meno a hneď za ním vyslovíte povel. Keď je reakcia šteňaťa správna, opäť by mala prísť pochvala a odmena. V prípade, že šteňa príde až na opakované zavolanie, nikdy ho netrestajte, spojí si svoj príchod s trestom, a nabudúce už bude váhať, či má prísť. Po nácviku tohto povelu doma, v kľudnom prostredí, začnite šteňa privykať na tento povel v prostredí rušnejšom, teda na prechádzkach. Vonku ho často volajte a odmeňujte ho striedavo, hrou, pochvalou a maškrtami, a potom ho znovu prepusťte povelom "Voľno!". Nikdy šteňa nevolajte len na konci prechádzky, kedy ho už pripnete na vodítko a odvediete domov, šteňa by si zvyklo, že zavolanie znamená koniec slobody, a mohlo by sa príchodu nabudúce vyhýbať. Maškrty nepoužívajte zakaždým, keď príde, dajte mu najavo, že ste radi, že vás poslúchlo.
Povel "Ku mne!" má byť ukončený predradením psa pred psovoda. Pokiaľ pes zostane pred vami stáť, môžete spočiatku použiť povel "Sadni!" a ľahký tlak na zadok psa. V prípade, že pes pribieha ku vám na povel "Ku mne!", ale nezastaví sa, a chce prebehnúť okolo, zastavte ho povelom "Sadni!". Vo chvíli, kedy ku vám šteňa pribieha, natiahnete pred seba ruku s maškrtou, šteňa ju bude pozorovať so zdvihnutou hlavou a pravdepodobne si sadne samé. Pokiaľ pes odbieha opačným smerom, nikdy za ním neutekajte, ale pokúste sa ho prilákať sadnutím do drepu a volaním alebo sa začnite od neho vzďaľovať. Väčšina psov sa vydá radšej za pánom sama.
Signál ruky: Pri vyslovení povelu "Ku mne!" udrite otvorenou dlaňou ľavej ruky na ľavé stehno. Ďalším možným signálom, ktorý sa používa pri výcviku služobného psa je upaženie a pripaženie ľavej ruky.
Povel fuj, pusti, alebo dosť!
Tento povel je vlastne napomenutím psa, keď robí niečo, čo vy nechcete. V tom vám nepomôže pomalé, nerozhodné jednanie a dlhé reči, ale krátke, výstižné a energicky vyslovené slovo. Ak pes napomenutie nepočúvne, nekričte na neho, ani ho nebite, ale usmernite psa tak, že ho chytíte za zátylok a jemne s ním zatrasiete alebo pritiahnete obojok. Toto napomenutie aj trest musí prísť vždy v okamihu, kedy pes vami nedovolený úkon prevádza, inak stráca zmysel. Neskôr už bude pes reagovať len na slovné napomenutie. Ďaľšie informácie na e-mail psizivot@centrum.sk
Komentáre
Prehľad komentárov
Moja meggy ma len 2a pol mesiaca a v ďaka tejto stranky vie už všetky povely
Adulienka
(Katka, 2. 11. 2009 10:04)No tak si šikovná.Ak ta poslúcha na tito povely tak si fajn.
moj Banny
(adulienkaa, 7. 1. 2009 20:37)tak teda mojho bannyho som vdaka tejto stranke uz naucila teto povely...je supeeeer!!!
moja Meggy
(Lucka, 3. 2. 2015 14:50)